BFC238333473 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238333473
DigiKey Part Number
BFC238333473-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238333473
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
350V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)