BFC237221154
DigiKey Part Number
BC1736-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237221154
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC237221154 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V