BFC237152392 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
3900 pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
BFC237152392
DigiKey Part Number
BFC237152392-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237152392
Description
CAP FILM 3900PF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
400V