BFC237151103
DigiKey Part Number
BC1726-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237151103
Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC237151103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
400V