BFC237125333 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
BFC237125333
DigiKey Part Number
BFC237125333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237125333
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V