BFC237125124 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
0.12 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
BFC237125124
DigiKey Part Number
BFC237125124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237125124
Description
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V