BFC237121823 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
0.082 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
BFC237121823
DigiKey Part Number
BC1711-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237121823
Description
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC237121823 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V