BFC237111394 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
0.39 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
BFC237111394
DigiKey Part Number
BC1686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237111394
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC237111394 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
63V