BFC2370FF183 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.018 µF Film Capacitor 160V 400V Polyester, Metallized Radial
BFC2370FF183
DigiKey Part Number
BFC2370FF183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC2370FF183
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
400V