BFC237056393 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.039 µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
BFC237056393
DigiKey Part Number
BFC237056393-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237056393
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
400V