BFC237046102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
BFC237046102
DigiKey Part Number
BFC237046102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237046102
Description
CAP FILM 1000PF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
250V