BFC237025124 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.12 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
BFC237025124
DigiKey Part Number
BFC237025124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237025124
Description
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V