BFC237021682 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
6800 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
BFC237021682
DigiKey Part Number
BFC237021682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237021682
Description
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V