BFC236747683 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.068 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
BFC236747683
DigiKey Part Number
BFC236747683-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC236747683
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V