BFC233822473 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 24.365
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233822473
DigiKey Part Number
BFC233822473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233822473
Description
CAP FILM 0.047UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V