BFC233820683
DigiKey Part Number
BC1619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233820683
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC233820683 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V