BFC233820474 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2.728
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 218
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
0.47 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233820474
DigiKey Part Number
BC1617-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233820474
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC233820474 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V