BFC233810154
DigiKey Part Number
BC1578-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233810154
Description
CAP FILM 0.15UF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF Film Capacitor 440V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC233810154 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
440V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)