BFC233626225 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 42
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 10.797
Datasheet
In Stock: 0
2.2 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233626225
DigiKey Part Number
BFC233626225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233626225
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V