BFC233621154 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233621154
DigiKey Part Number
BFC233621154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233621154
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V