AY2101K29Y5SS63L7
DigiKey Part Number
BC2908-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AY2101K29Y5SS63L7
Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 440VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AY2101K29Y5SS63L7 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200, X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)