715C40DKT30
DigiKey Part Number
56-715C40DKT30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715C40DKT30
Description
CAP CER 300PF 40KV N4700 DISK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 pF -20%, +80% 40000V (40kV) Ceramic Capacitor N4700 Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715C40DKT30 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Features
High Voltage, Low Dissipation Factor
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance
-20%, +80%
Size / Dimension
0.882" Dia x 1.358" L (22.40mm x 34.50mm)