715C20DKT50
DigiKey Part Number
BC2743-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
715C20DKT50
Description
CAP CER 500PF 20KV N4700 DISK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 pF -20%, +80% 20000V (20kV) Ceramic Capacitor N4700 Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
715C20DKT50 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Features
High Voltage, Low Dissipation Factor
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance
-20%, +80%
Size / Dimension
0.882" Dia x 1.000" L (22.40mm x 25.40mm)