V24B5M200BL
DigiKey Part Number
V24B5M200BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V24B5M200BL
Description
DC DC CONVERTER 5V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 40A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
200 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
84.9%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
40A