PRM48BF480T500A00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1102-1650-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PRM48BF480T500A00 |
Description | DC DC CONVERTER 48V 500W |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pre-Regulator Module DC DC Converter 1 Output 48V 10.42A 38V - 55V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output (Max) 10.42A |
Mfr | Power (Watts) 500 W |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tray | Features Remote On/Off, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Pre-Regulator Module | Efficiency 97.8% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Min) 38V | Package / Case Module |
Voltage - Input (Max) 55V | Size / Dimension 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) |