DCM3714VD2H26F0C01
DigiKey Part Number
1102-5480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM3714VD2H26F0C01
Description
DC/DC CONVERTER 24V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 25A 420V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCM3714VD2H26F0C01 Models
Category
Current - Output (Max)
25A
Manufacturer
Vicor Corporation
Power (Watts)
600W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
200V
Size / Dimension
3.75" L x 1.40" W x 0.37" H (95.1mm x 35.5mm x 9.3mm)
Voltage - Input (Max)
420V
Approval Agency
CE
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V