DCM3623T75H13C2T00
DigiKey Part Number
1102-5651-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM3623T75H13C2T00
Description
DC DC CONVERTER 12V 320W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 26.67A 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
DCM3623T75H13C2T00 Models
Category
Power (Watts)
320 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92.4%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.52" L x 0.90" W x 0.29" H (38.7mm x 22.8mm x 7.3mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
26.67A