1.25V15-N0.8
DigiKey Part Number
633-1.25V15-N0.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.25V15-N0.8
Description
DC DC CONVERTER 1250V 800MW
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 1250V 640µA 14V - 16V Input
Category
Power (Watts)
800 mW
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 65°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Package / Case
9-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.81" L x 0.47" W x 0.98" H (46.0mm x 12.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
14V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Input (Max)
16V