1.25V12-N0.5
DigiKey Part Number
633-1.25V12-N0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.25V12-N0.5
Description
DC DC CONVERTER 1250V 500MW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 1250V 400µA 11V - 13V Input
Category
Power (Watts)
500 mW
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 65°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Package / Case
9-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.81" L x 0.47" W x 0.98" H (46.0mm x 12.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input (Min)
11V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Input (Max)
13V