AC-54.000MBE-T
DigiKey Part Number
887-1636-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC-54.000MBE-T
Description
XTAL OSC XO 54.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
54 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
20mA
Part Status
Obsolete
Ratings
AEC-Q100
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)