8Z-16.000MAHC-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 2.035
Datasheet
Parametric Equivalent
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EPSON
16 MHz ±30ppm Crystal 9pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
8Z-16.000MAHC-T
DigiKey Part Number
8Z-16.000MAHC-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Z-16.000MAHC-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 9PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
8Z-16.000MAHC-T Models
Category
Load Capacitance
9pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)