8Y39072005
DigiKey Part Number
887-8Y39072005TR-ND - Tape & Reel (TR)
887-8Y39072005CT-ND - Cut Tape (CT)
887-8Y39072005DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y39072005
Description
CRYSTAL 39MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 MHz -5ppm, +7ppm Crystal 10pF 35 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
39 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
-33ppm, +35ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
-5ppm, +7ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)