84WR500KLF
DigiKey Part Number
987-1552-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
84WR500KLF
Description
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 kOhms 0.25W, 1/4W Surface Mount Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
84WR500KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
500 kOhms
Termination Style
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%