84PR20KLF
DigiKey Part Number
987-1153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
84PR20KLF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.25W, 1/4W Surface Mount Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
84PR20KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
20 kOhms
Termination Style
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Square - 0.250" x 0.250" Face (6.35mm x 6.35mm)
Tolerance
±10%