TW048N65C,S1F
DigiKey Part Number
264-TW048N65CS1F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW048N65C,S1F
Description
G3 650V SIC-MOSFET TO-247 48MOH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 40A (Tc) 132W (Tc) Through Hole TO-247
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1.6mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+25V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1362 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
132W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 20A, 18V