TW030Z120C,S1F
DigiKey Part Number
264-TW030Z120C,S1F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW030Z120C,S1F
Description
G3 1200V SIC-MOSFET TO-247-4L 3
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 60A (Tc) 249W (Tc) Through Hole TO-247-4L(X)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 13mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+25V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2925 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
249W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4L(X)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 30A, 18V