TK3R9E10PL,S1X
DigiKey Part Number
264-TK3R9E10PLS1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK3R9E10PL,S1X
Description
X35 PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 230W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
96 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6320 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.9mOhm @ 50A, 10V