TK13A60D(STA4,Q,M) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 31.924
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 373
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 325
Vishay Siliconix
In Stock: 814
Vishay Siliconix
In Stock: 197
In Stock: 0
Infineon Technologies
In Stock: 27
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 313
In Stock: 378
In Stock: 952
In Stock: 767
N-Channel 600 V 13A (Ta) 50W (Tc) Through Hole TO-220SIS
TK13A60D(STA4,Q,M)
DigiKey Part Number
TK13A60DSTA4QM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK13A60D(STA4,Q,M)
Description
MOSFET N-CH 600V 13A TO220SIS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
430mOhm @ 6.5A, 10V