TCR13AGADJ,LF
DigiKey Part Number
TCR13AGADJLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
TCR13AGADJLFCT-ND - Cut Tape (CT)
TCR13AGADJLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR13AGADJ,LF
Description
IC REG LIN POS ADJ 1.3A 6-WCSP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.3A 6-WCSP (1.2x0.80)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR13AGADJ,LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage Dropout (Max)
0.163V @ 1A
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
92 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
90dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown, UVLO
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-XFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.55V