TA48M033F(T6L1,SNQ
DigiKey Part Number
TA48M033F(T6L1SNQTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TA48M033F(T6L1,SNQ
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA PW-MOLD
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA PW-MOLD
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1.4 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
25 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
70dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
29V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
PW-MOLD
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA