74LCX240FT(AE) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 2.399
Datasheet
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP
74LCX240FT(AE)
DigiKey Part Number
74LCX240FT(AE)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LCX240FT(AE)
Description
IC BUFF 1.65V/3.6V 20-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
74LCX240FT(AE) Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.65V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)