TFAS0805R1001F-T5
DigiKey Part Number
4463-TFAS0805R1001F-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-TFAS0805R1001F-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
4463-TFAS0805R1001F-T5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFAS0805R1001F-T5
Description
RES 1000 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)