TFAS0402R1001F-T10
DigiKey Part Number
4463-TFAS0402R1001F-T10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-TFAS0402R1001F-T10CT-ND - Cut Tape (CT)
4463-TFAS0402R1001F-T10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFAS0402R1001F-T10
Description
RES 1000 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Tolerance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)