TFA0402R7501F-T10
DigiKey Part Number
4463-TFA0402R7501F-T10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-TFA0402R7501F-T10CT-ND - Cut Tape (CT)
4463-TFA0402R7501F-T10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFA0402R7501F-T10
Description
RES 7500 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)