D1WEL0805MR006F-T5
DigiKey Part Number
4463-D1WEL0805MR006F-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-D1WEL0805MR006F-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1WEL0805MR006F-T5
Description
RES 0.006 OHM 1% 3/4W 0805
Detailed Description
6 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Foil
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.11mm x 1.35mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)