D1WEL0603MR025F-T5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D1WEL0603MR025F-T5 |
Description | RES 0.025 OHM 1% 1/2W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
Mfr | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.067" L x 0.035" W (1.70mm x 0.89mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) |