D1WEL0603MR006F-T5
DigiKey Part Number
4463-D1WEL0603MR006F-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
4463-D1WEL0603MR006F-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1WEL0603MR006F-T5
Description
RES 0.006 OHM 1% 1/2W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Foil
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.067" L x 0.035" W (1.70mm x 0.89mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)