TPL0401B-10DCKR
DigiKey Part Number
296-29677-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-29677-1-ND - Cut Tape (CT)
296-29677-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL0401B-10DCKR
Description
IC DIG POT 10K SC-70-6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPL0401B-10DCKR Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
22ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
SC-70-6
Configuration
Potentiometer
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C