LFC789D25CDR
DigiKey Part Number
296-17214-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-17214-1-ND - Cut Tape (CT)
296-17214-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFC789D25CDR
Description
IC LNR REG CTRLR 2OUT 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Controller IC Positive Fixed and Adjustable 2 Output 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFC789D25CDR Models
Category
Voltage - Input
9V ~ 16V
Manufacturer
Texas Instruments
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Supplier Device Package
8-SOIC
Type
Positive Fixed and Adjustable
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Outputs
2
Base Product Number
Current - Supply
2.5mA