ESD2CAN36DBZRQ1
DigiKey Part Number
296-ESD2CAN36DBZRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-ESD2CAN36DBZRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-ESD2CAN36DBZRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD2CAN36DBZRQ1
Description
TVS DIODE 36VWM 61VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61V (Typ) Clamp 4.3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
233W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
2.8pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
37.8V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
61V (Typ)
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.3A (8/20µs)